Yakovalılar “Ethno Fusion” Tarzı Konserde Kanun ve Ud’u Çok Sevdi

ethno fusıon in gjakova

Yakovalılar “Ethno Fusion” Tarzı Konserde Kanun ve Ud’u Çok Sevdi

Yunus Emre Enstitüsü Kosava’daki faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediyor. Sergilerle, konserlerle, kültür sanatın diğer alanlarıyla ilgili faaliyetler Kosovalılardan yana büyük beğeni topluyor.

Yine Yunus Emre Enstitüsü katkılarıyla Yakova’nın “Prenk Yakova” Müzik Okulu salonunda düzenlenen “Ethno Fusion” tarzı konser izleyicilerden yana büyük ilgi gördü. Akustik ve elektronik versiyonla değişik tarzda Piyano’da Ertan İliyaz, Bas’ta Fatlind Ferati, Davul’da Adrian Bakalli, Trumbet’te Avni Krasniçi, Trombon’da Betim Krasniçi, Flüt’te Visar Mehmeti, Ud’ta Astrit Stafai ve Kanun’da Türkiye’den konuk sanatçı Tuncay Tuncay’ın doğaçlama olarak sundukları müzik ziyafetiyle izleyiciye unutulmaz bir gece yaşattılar.
Konserde hem akustik hem elektronik versiyonla değişik tarzda bir şey ortaya koymaya çalıştıklarına vurgu yapan grup yöneticisi Ertan İliyaz, “Amaçlarımızdan biri de ud ve kanun gibi Türk enstrümanlarını Yakova kentine tanıtmak. Benim şahsen 6’ıncı organizasyonum ethno fusion konseptinde. Her konserde değişik sanatçıları getirmeye çalışıyoruz. Hem de kültürel diplomasiyi bir arada yapmaya çalışıyoruz. Geçen konser Sibirya’dan sanatçımız vardı. Repertuar, biri hariç hepsi bizlere ait. “
Konsere Türkiye’den konuk sanatçı olarak katılan kanun sanatçısı Tuncay Tuncay, üstün bir performans sergileyerek, Yakovalılar tarafından alkış yağmuruna tutuldu.
Tuncay Tuncay: ” Bursa Devlet Korosu’nda görev yapıyorum. Benim için gerçekten özel bir konserdi. Birincisi Kosova’da böyle bir konser veriyor olmam, ikincisi de bu tarzda ilk defa çalıyorum ethno fusion tarzında. Tamamen doğaçlama. Bir müzisyenin özgürlüğü üzerine gerçekten çok özel bir konser akşamıydı. Buradaki arkadaşların bir çoğuyla yeni tanıştık. Onlarla olmaktan oldukça mutluyum. “
Kosovalı Astrit Stafai çalmadığı enstrüman yok. Stafai’nin ud’la icra ettiği müzik her türlü alkışı hak ediyordu.
“İzleyenlerin konseri beğendiğine inanıyorum.Türkiye’den gelen eski bir Türk enstürmanı olan kanun ustası Tuncay bey ile beraber yeni ve değişik bir stil denedik, bir yenilik getirmeye çalıştık Yakova dinleyicisine. ilk defa duydukları bir müziği dinletmeye çalıştık. Umarım beğenmişlerdir.”

Yunus Emre Enstitüsü Priştine Kültür Merkezi Müdürü Bülent Üçpunar :
“Bugün Yakova’da çok güzel ve ilginç bir konser gerçekleştirdik. Priştineli soydaşımız Ertan İliyaz’ın yönetmenliğinde Ethno Fusion adını verdiğimiz farklı müzik türlerini cem etmeyi hedefleyen, onları bir arada tutmayı hedefleyen çok güzel bir konser oldu. Hem güzel bir kanun dinledik, ud’ u dinledik, hem gitarı, saksafonu. Ve bunları hepsini birarada çok güzel bir sentez içerisinde dinledik. Başarılı geçtiğine inanıyorum. Bundan sonra bu tür faaliyetlerimiz devam edecek.”
Konser sonunda Büyükelçi Kıvılcım Kılıç sahneye gelerek sanatçıları tek tek tebrik ederek çiçek verdi.
27.11.2015, Yakova

Zeynel Beksaç

ethno fusıon in gjakova