Stupcat

Stupcat Skeçe 2019 – Luje shotën

Posted Posted in News

It is a great pleasure to participate together in the “Stupcat” project with a special actors and humorist of Kosovo and with the wonderful team of “GjirafaStudio” realized in August. Check it Promo link:https://video.gjirafa.com/stupcat-skece-2019-luje-shoten-promo Check it full video link: https://video.gjirafa.com/stupcat-skece-2019/stupcat-skece-2019-luje-shoten Kënaqesi e madhe me marr pjese bashkërisht në projektin “Stupcat” me aktor dhe humorist të veqantë […]

Prishtina me koncert multietnik

Posted Posted in Media

Sonte në kryeqytet do të mbretërojnë tingujt e muzikës bashkëkohore ballkanike dhe amerikane,  organizuar nga ‘Ertan Iliyaz & Friends’, të cilët sjellin edicionin e 8-të të këtij koncerti multietnik. Nga ora 20:00 në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë, do të performoj bendi ‘NY Gypsy All Stars’, shoqëruar prej njërave nga orkestrave simfonike më të famshme […]

New Band Project – NIL

Posted Posted in News, Projects

Nil band is combining playful melodies with the use of electric keyboard, guitar, bass guitar, soprano soul and drum instruments plus the incorporation of  jazz, rock and word rhythms. The idea of  band was formed by keyboard player Ertan Iliyaz after started the new album project called NIL, (album soon as possible will be present for […]

ETHINICALLY JAZZ PROJECT

Posted Posted in Concerts, Projects

We are pleased to invite you in concert “Ethnically Jazz The Project” musical project who mixed ethnic music with fusion and balkan rhythms which will be held on 13 December 2015, at 7 pm at at the National Theatre of Kosovo, Prishtina Ethnically Jazz trio made special surprises that are prepared especially for you. The […]

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Posted Posted in Media

Publikuar: 2015-11-27 11:44:15 Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Astrit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi No Name si dhe artisti nga Turqia Tuncay Tuncay (kanun). Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, vazhdon aktivitetet kulturore me një […]

Ethno Fusion - Concert at Gjakova City

Ethno Fusion in Gjakova city

Posted 2 CommentsPosted in Concerts

We are pleased to invite you in concert “Ethno Fusion” musical project who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms which will be held on 27 November 2015, at 5 pm at the “Prenk Jakova” Music School @ Gjakova city. “Special guest will be Tuncay Tuncay from Turkey with beautiful instrument Qanun” This time it […]

ethno fusion in Kosovo

Ethno Fusion

Posted Posted in Projects

Third musical project is called Ethno Fusion who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms. Click to see photos   Concert Ethno Fusion in National Theater in Kosovo www.ertaniliyaz.com release info! “ETHNO FUSION” which held on 08. November 2014, at 20:00 at the National Theatre of Kosovo. In this special concert from internationally known […]

TURKISH JAZZ WEEK 4 edition

Turkish Jazz Week #4 edition Kosova

Posted Posted in News, Projects

Turkish Jazz Week #4 2015 #turkishjazzweek _______________________ DATES: – 14 April 2015: TELVIN , Pr -Mehmet Erkan Oğur fretless guitar -İsmail alp Ersönmez Bass guitar -Turgut alp BEKOGLU Drums – 15 April 2015: TAD BAND , Pz -Turgut Alp Bekoğlu (Drums), -Akın Eldes (Gitar) -Demirhan Baylan  (Bas gitar) – 16 April 2015: VOLKAN HURSEVER Quartet, […]