New Band Project – NIL

Posted Posted in News, Projects

Nil band is combining playful melodies with the use of electric keyboard, guitar, bass guitar, soprano soul and drum instruments plus the incorporation of  jazz, rock and word rhythms. The idea of  band was formed by keyboard player Ertan Iliyaz after started the new album project called NIL, (album soon as possible will be present for […]

Nil at Hamam JAZZ BAR – Session II

Posted Posted in Concerts, Events

event Link: https://www.facebook.com/events/161830567884793/   Pas një ngjarje e jashtëzakonshme për bendin dhe artëdashësit; Bashkëpunimi me Hamam Jazz Bar vazhdojmë te mbajmë pulsin e atyre qe dojnë muziken unike, që formon ndjesi, formon ritëm.  Do të vazhdojmë të dhurojmë energji dhe ndryshime në muzike dhe skenën tonë me një formacion të veçantë muzikor me emrin “NIL” . […]

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Posted Posted in Media

Publikuar: 2015-11-27 11:44:15 Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Astrit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi No Name si dhe artisti nga Turqia Tuncay Tuncay (kanun). Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, vazhdon aktivitetet kulturore me një […]

ethno fusion in Kosovo

Ethno Fusion

Posted Posted in Projects

Third musical project is called Ethno Fusion who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms. Click to see photos   Concert Ethno Fusion in National Theater in Kosovo www.ertaniliyaz.com release info! “ETHNO FUSION” which held on 08. November 2014, at 20:00 at the National Theatre of Kosovo. In this special concert from internationally known […]

TURKISH JAZZ WEEK 4 edition

Turkish Jazz Week #4 edition Kosova

Posted Posted in News, Projects

Turkish Jazz Week #4 2015 #turkishjazzweek _______________________ DATES: – 14 April 2015: TELVIN , Pr -Mehmet Erkan Oğur fretless guitar -İsmail alp Ersönmez Bass guitar -Turgut alp BEKOGLU Drums – 15 April 2015: TAD BAND , Pz -Turgut Alp Bekoğlu (Drums), -Akın Eldes (Gitar) -Demirhan Baylan  (Bas gitar) – 16 April 2015: VOLKAN HURSEVER Quartet, […]

Avni Krasniqi & NONAME feat Ertan Iliyaz, Nadishana @ National Theater in Pristina

Posted Posted in Projects, Video

Avni Krasniqi & NONAME @ National Theater in Pristina Dream it… Concert “Ethno Fusion” Ertan Iliyaz & Friends V edition Year: 2014 ‪#‎ethnofusion‬ ‪#‎nadishana‬ ‪#‎ertaniliyaz‬ ‪#‎avnikrasniqi‬ ‪#‎astritstafai‬ ‪#‎visarmehmeti‬ ‪#‎fatlindferati‬ ‪#‎betimkrasniqi‬ ‪#‎ethno‬ ‪#‎fusion‬ ‪#‎worldmusic‬ ‪#‎music‬ ‪#‎kosovo‬ ‪#‎kosova‬ ‪#‎koha‬ ‪#‎kohavision‬ ‪#‎ktv‬ Please subscribe channel :https://www.youtube.com/user/ertaniliyaz    

Ethno Fusion

Ethno Fusion

Posted Posted in Concerts, Video

Ethno Fusion CONCERT ETNHO FUSION IN NATIONAL THEATER OF KOSOVO FIRST TIME We are pleased to invite you in concert “Ethno Fusion” which will be held on 08.November 2014, at 20:00 at the National Theatre of Kosovo. “Special guest of concert will be Vladiswar Nadishana from Siberia” The concert is supported by the Ministry of […]

ethno flamenco

Realizohet Cd-ja “Ethno&Flamenco” (shqip)

Posted Posted in Media

Më 4 prill në Hamam Jazz Bar pritet të promovohet Cd-ja “Ethno &Flamenco’ një bashkëpunim në mes të instrumentistëve Agron Peni (Flamenco Gitar) dhe Astrit Stafa (Fretless Gitar, UD), i realizuar nga Ertan Iliyaz. Programi i DVD koncertit përmban vepra origjinale të kompozuara nga Agron Peni dhe Astrit Stafaj e po ashtu edhe përpunim të […]

ethno flamenco

Më 16 dhjetor koncerti “Ethno&Flamenco” (Shqip)

Posted Posted in Media

  Më 16 dhjetor duke filluar nga ora 19:30 në Teatrin Kombëtar të Prishtinës do të mbahet koncerti “Ethno&Flamenco”. Programi i këtij koncerti përmban vepra origjinale të kompozuara nga Agron Peni dhe Astrit Stafai e po ashtu edhe përpunim të këngëve shqipe. Mysafir special i koncertit është mezosopranoja Lindita Hakaj. Organizatori i këtij koncerti, Ertan […]