Ethno Fusion in Gjakova Promo

Posted Posted in Multimedia, News, Video

Ethno Fusion Concert Sunday @ 6 pm onair at Kosovar television broadcaster Kohavision ( KTV ) —————————– Ethno Fusion Concert in Gjakova Ethno Fusion project concert who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms. Gjakovë, 27 11 2015, Shkolla e Muzikës Prenka Jakova Ertan Iliyaz – Piano Fatlind Ferat – Bass Ardian Bakalli – […]

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Posted Posted in Media

Publikuar: 2015-11-27 11:44:15 Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Astrit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi No Name si dhe artisti nga Turqia Tuncay Tuncay (kanun). Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, vazhdon aktivitetet kulturore me një […]

Avni Krasniqi & NONAME feat Ertan Iliyaz, Nadishana @ National Theater in Pristina

Posted Posted in Multimedia

Avni Krasniqi & NONAME @ National Theater in Pristina Dream it… Concert “Ethno Fusion” Ertan Iliyaz & Friends V edition Year: 2014 ‪#‎ethnofusion‬ ‪#‎nadishana‬ ‪#‎ertaniliyaz‬ ‪#‎avnikrasniqi‬ ‪#‎astritstafai‬ ‪#‎visarmehmeti‬ ‪#‎fatlindferati‬ ‪#‎betimkrasniqi‬ ‪#‎ethno‬ ‪#‎fusion‬ ‪#‎worldmusic‬ ‪#‎music‬ ‪#‎kosovo‬ ‪#‎kosova‬ ‪#‎koha‬ ‪#‎kohavision‬ ‪#‎ktv‬ Please subscribe channel :https://www.youtube.com/user/ertaniliyaz    

MÜZİSYEN ERTAN İLİYAZ’DAN UNUTULMAZ BİR KONSER DAHA (TR)

Posted Posted in Media

Priştine’de düzenlenen konserde batı ve doğu ezgileri birleşerek dinleyicilere müzik ziyafeti yaşatıldı. Daha önceleri dört başarılı konsere imza atan Müzisyen Ertan İliyaz, Priştineli müzik severlere birkez daha unutulmaz bir akşam yaşattı. Bu yıl beşincisi düzenlenen konser organizasyonu “Ethno Fusion” başlığı altında gerçekleşti. “Ertan Iliyaz & Friends V” Müzik grubunun sahne aldı konser iki bölümden oluştu. […]

Ethno Fusion

Ethno Fusion

Posted Posted in Events, Multimedia

Ethno Fusion CONCERT ETNHO FUSION IN NATIONAL THEATER OF KOSOVO FIRST TIME We are pleased to invite you in concert “Ethno Fusion” which will be held on 08.November 2014, at 20:00 at the National Theatre of Kosovo. “Special guest of concert will be Vladiswar Nadishana from Siberia” The concert is supported by the Ministry of […]

Latino Flute Project – Europa (cover)

Posted Posted in Multimedia

  7 th edition of international biennial Flute sounds festival @ Hamam Jazz Bar, Prishtina, Kosovo Flauti Latin / Latino Flute Project Visar Mehmeti – Flaut, Agron Peni – Kitar, Xhemil Gjini – Perkusione, Ertan Ilyaz – Cajon set, Fatlind Ferati – bass kitar   Edicioni i 7të i Festivalit Internacional bienal “Tingujt e Flautit”– Prishtinë […]

Latino Flute Project @ International biennial Flute sounds 29/09/2014

Posted Posted in Events, Multimedia

7 th edition of international biennial Flute sounds festival @ Hamam Jazz Bar, Prishtina, Kosovo Come and enjoy with us with Latin flute sounds project 29/09/2014 time : 22:00 Flauti Latin / Latino Flute Project Visar Mehmeti – Flaut, Agron Peni – Kitar, Xhemil Gjini – Perkusione, Ertan Ilyaz – Cajon set, Fatlind Ferati – bass […]