Sanatla Uyanmak Konser ve Tiyatroyla Devam Etti (TR)

Sanatla Uyanmak Festivali çerçevesinde dün akşam Prizren’de “Mehmet Paşa” Hamamında Flamenco konseri ve “Xhemajli Berisha” kültür evi salonunda “Kahvede Şenlik Var” tiyatro oyunu sunuldu.

 

Agron Peni  (Flamenco Guitar)   Ertan İlyaz  (Cajon Set)  ve Astrit Stafai  (Oud & Fretless Guitar) isimlerinden oluşan “Ethno Flamenco” grubu, Prizren’in  tarihi Mehmet Paşa Hamamı’nda  Flamenko rüzgarlarını estirdi.  Üstün performans sağlayan grup,  Flamenko müzik ziyafetine Türk müziği ezgilerini de eklemeyi ihmal etmedi. Gençlerin yoğun katılımının gözlendiği konserde grup alkışlarla ödüllendirdi.

 

Festival çerçevesinde konserin ardından “Xhemajli Berisha”  kültür evi salonunda “Kahvede Şenlik Var” tiyatro oyunu ilgi ve beğeniyle izlendi.

 

İstanbul’un Karma Drama özel tiyatrosunun komedi türündeki tek perdelik olan bu oyunda, evlenmek için kahveye gelen, birbirilerini hiç tanımayan bir erkek ve kadının yaşadığı çelişkilerin oluşturduğu mizahi durumlar anlatıldı. Oyunda ayrı dünyalardan olan, aynı anda farklı düşünceleri yaşayan kadınla erkeğin farklılığı ve buna rağmen aralarında oluşan denge anlatılmaya çalışıldı.

 

Oyunun yönetmeni A.Togay Kılıçoğlu ve oyuncu Damla Özen’in  Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’nde evlilik kararı aldıklarını belirten festivalin tertipleme kurulu başkanı Ercan Şpat, kendilerine tebrik ederken mutluluklar diledi.

 

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, oyunculara Kosova ziyareti anısına plaket hediye etti.

 

Sanatçılara çiçek takdim eden Kosovalı tiyatrocu Ethem Kazaz, aynı oyunun uzun yıllar önce aynı sahnede oynandığını belirterek, Prizren Türk tiyatrosunun yılda bir oyun için destek alacakları müjdesini verdi. 

 

Kosova’da olmaktan mutluluk duyduklarını ve çok iyi karşılandıklarını belirten  oyunun yönetmeni A.Togay Kılıçoğlu, Kosova’da kendilerini sanki memleketlerindeymişler gibi hissettiklerini ve yabancılık çekmediklerini söyledi.