KLASİK MÜZİK, ORYANTAL VE FLAMENKO EZGİLERDE HAYAT BULDU (TR)

KLASİK MÜZİK, ORYANTAL VE FLAMENKO EZGİLERDE HAYAT BULDU

 

 

Priştine’de bu akşam Ulusal Tiyatro Salonunda düzenlenen konserde , Kosova’da ilk kez klasik müzik eşliğinde Oryental ve Flamenko ritimleri buluştu.

Konserin organizayonunu da üstlenen  Ertan İliyaz ( cajon set) ve Agron Shujaku (piyano )  “Classical Ryhthm”  konseri çerçevesinde, çok farklı bir yaklaşım ile klasik müzik bir yandan , diğer yandan da Oryental  ile Flamenko arasında sentez oluşturan bir müzik tarzı sergilediler.

Konserde J.S.Bach, L.W. Bethoven, F. Schubert ve W.A Mozart tarafindan bestelenmis eserler oryental ve flamenko ritimin eşliğinde icra edildi.

Müzik severlere unutlumaz dakikalar yaşatan sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandılar.

Konserin ardından Kosovaport mikrofonlarına konuşan Ertan İliyaz, “Fikir Asya’dan geldi Anadolu’dan geldi” derken, konserin amacının  müzik kültürüne sahip çıkmak ve  Kosova’da müzisyenlerin din,dil, ırk ayrımı  gözetmeksizin , Doğu ve Batı’yı bir araya getirmek olduğunu kaydetti.

Konser sırasında 2 klise müziğinin oryantal ezgilerler harmanlandığına dikkat çeken Ertan İliyaz, böylelikle müziğin evrenseliğine bir kez daha vurgu yapmak istediklerini kaydetti.

Soprano Besa Lugiqi, Percussion Xhemil Gjini, Violoncello Arzie Jusufi ve ayrica Ballerin cift Sinan Kajtazi ve Luljeta Ademi, konserin özel konuk sanatçıları oldular./kosovaport/

http://www.kosovaport.com/klasik-muzik-oryantal-ve-flamenko-ezgilerde-hayat-buldu/