Albumi ‘Nil’ nga Ertan Iliyaz, album që rezultoi me një përplasje zhanresh që shpërthyen pamëshirshëm

Posted Posted in Media

Albumi ‘Nil’ nga Ertan Iliyaz, album që rezultoi me një përplasje zhanresh që shpërthyen pamëshirshëm Shpalosja e këngëve të cilat gërshetohen mes vete në një kulminacion të zjarrtë që morri flakë kur instrumentet diversive frymuan së bashku në një emocion, mbizotëruan mbrëmë në skenën e Kino Armata, me rastin e promovimit të albumit ‘Nil’. Albumi […]

Albumi “Nil” si shprehje e pikëtakimit muzikor

Posted Posted in Media

03.04.2021 https://www.mkrs-ks.org/?page=1,6,2465#.YGipnORXclQ Ekosistemi muzikor i Kosovës ngërthen në vete një pasuri të larmishme zhanresh, kulturash muzikore e kapacitetesh artistike profesionale. Një prej nismave të tilla të zhanrit “world music” u prezantua përmes koncertit të suksesshëm të projektit “Nil” nga muzikanti / aktivisti kulturor Ertan Ilyaz. Me një laramani këngësh e kapacitetesh performuese të instrumentistëve, koncerti […]

“NY Gypsy All Stars” me muzikë për mesazhe paqeje e diversiteti

Posted Posted in Media

Prishtinë, 16 gusht − Reflektorët e dominuar nga nuancat e së kaltrës i japin ngjyrë hapësirës përreth amfiteatrit të përmasave të vogla në kryeqytet dhe kalimtarët ndalojnë para skenës. Një orë më vonë sesa paralajmërimi, anëtarët e një bendi mysafir ngjiten në skenën e ngritur për ta në sheshin “Zahir Pajaziti”. “Kjo është hera e […]

Zëvendës Ministrja znj.Burbuqe Bakija-Deva takon anëtarët e bendit New York Gipsy All Stars

Posted Posted in Media

15.08.2018 Kënaqësi të prisja sot antarët e bendit New York Gipsy All Stars. Ky grup cili përbëhët nga 5 anëtar të nacionaliteve të ndryshme të cilët vijnë nga SHBA.Me performancat e tyre elektrizuese kanë arritur të gërshetojnë muzikën ballkanike (Muzikën Bashkëkohore Ballkanike-Gypsy-Jazz-Funk-Electronica), me atë amerikane, dhe shqiptare. Pas koncerteve të shumta ata erdhën në Kosovë. […]

Prishtina me koncert multietnik

Posted Posted in Media

Sonte në kryeqytet do të mbretërojnë tingujt e muzikës bashkëkohore ballkanike dhe amerikane,  organizuar nga ‘Ertan Iliyaz & Friends’, të cilët sjellin edicionin e 8-të të këtij koncerti multietnik. Nga ora 20:00 në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë, do të performoj bendi ‘NY Gypsy All Stars’, shoqëruar prej njërave nga orkestrave simfonike më të famshme […]

New Video from MIRAGE album

Posted Posted in Media, News, Video

NEW VIDEO MIRAGE is the album on which guitarist #AgronPeni with his group Latino Band masterfully blends #flamenco with #Latin and #Balkan music, getting a unique ethnic style. Enjoy ” #MIRAGE “, the new album of the magnificent guitarist Agron Peni with his band:   Enver Muhamedi – Contrabass Ertan Iliyaz – Cajon Xhemil Gjini […]

ETNİK CAZ KONSERİ SEYİRCİDEN TAM NOT ALDI

Posted Posted in Media

Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları Priştine’de düzenlenen konserde Caz ve etnik müziği biraraya getirerek dinleyicilere müzik ziyafeti yaşattılar. Piyanoda Ertan Iliyaz, Bass Gitarda Fatlind Ferati, Ardian Bakalli, Etnik Caz konseriyle Priştineli müzik severlerin karşısına çıktı. Priştine’deki Ulusal Tiyatro’da düzenlenen konserin konuk sanatçısı ise Flüt sanatçısı Visar Mehemeti’ydi. Priştineli müzik severlerin ilgi gösterdiği konserde, “Love me”, […]

“Ethnically jazz” me ngjyrat unike të muzikës unike

Posted Posted in Media

Prishtinë, 15 dhjetor – Kur fiken dritat, në sallën e Teatrit Kombëtar të Kosovës dëgjohet vetëm bas – kitara. Fokusohet Fatlind Ferati. Më pas në skenë ngjitet bateristi Ardian Bakalli derisa ndriçohet edhe ana e djathtë e skenës. Një tjetër projektor ndizet kur trios u bashkohen edhe kitaristi Driton Bejtullahu dhe saksofonisti Gazmend Muhaxheri, shkruan […]

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar

Posted Posted in Media

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar Muzika jazz do të jetë prezente në Teatrin Kombëtarë në Prishtinë më 13 dhjetor, përmes treshes Ertan Iliyazit (Piano), Fatlind Feratit (Bass) dhe Ardian Bakallit (Drums). Koncerti “Ethnically Jazz Trio” të dielën sjell muzikë jazz në Teatrin Kombëtar në Prishtinë nga ora 19:00. Ky koncert është organizuar […]