W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Ethno Fusion

Posted on Oct 19, 2015 in Projects

Ethno Fusion

Third musical project is called Ethno Fusion who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms. Click to see photos   Concert Ethno Fusion in National Theater in Kosovo www.ertaniliyaz.com release info! “ETHNO FUSION” which held on 08. November 2014, at 20:00 at the National Theatre of Kosovo. In this special concert from internationally known artist Siberia Vladiswar Nadishana, who will play the Hang Drum and Hybrid instruments kaval with co- operation Kosovar artist Ertan Iliyaz & Underground electro acoustic band NONAME Nadishana – Hand Drum Ertan...

Read More

Latino Flute Project – Europa (cover)

Posted on Oct 2, 2014 in Multimedia

Latino Flute Project – Europa (cover)

  7 th edition of international biennial Flute sounds festival @ Hamam Jazz Bar, Prishtina, Kosovo Flauti Latin / Latino Flute Project Visar Mehmeti – Flaut, Agron Peni – Kitar, Xhemil Gjini – Perkusione, Ertan Ilyaz – Cajon set, Fatlind Ferati – bass kitar   Edicioni i 7të i Festivalit Internacional bienal “Tingujt e Flautit”– Prishtinë Kosovë Facebook event Link: https://www.facebook.com/events/1499268170311497/ – See more at:...

Read More

“Muzikë klasike dhe ritëm” në Prishtinë (ALB)

Posted on Aug 15, 2014 in Media

“Muzikë klasike dhe ritëm” në Prishtinë (ALB)

Për herë të parë në Kosovë do të mbahet koncerti me muzikë klasike nga sopranot kosovarë. Koncerti i quajtur “Muzikë klasike dhe ritëm (Orientale dhe Flamenco)”, do të mbahet për herë të parë në vendin tonë, me qëllimin për të promovuar një stil të ri të muzikës klasike në vend. Në këtë ngjarje, do të performojnë emra të njohur të muzikës klasike si Agron Shujaku (piano), Ertan Iliyaz (bateri), Besa Lugiqi (soprano), Arzie Jusufi (violonçel), Xhemil Gjini (perkusion), e të tjerë. Ky koncert do të mbahet me datën 23 dhjetor (e diel) me fillim në ora...

Read More

KTV EXPRESS Video (ALB)

Posted on Aug 15, 2014 in Media

KTV EXPRESS Video (ALB)

  Agron Peni Ertan Iliyaz Astrit Stafai – Ethno Flamenco Koncerti i pare from Ertan Iliyaz on Vimeo.  

Read More

Ethno Flamenco Cuma Prizren’de Konser Veriyor (TR)

Posted on Aug 15, 2014 in Media

Ethno Flamenco Cuma Prizren’de Konser Veriyor (TR)

Perşembe 13 Şubat 2014 07:31 Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi desteğiyle Cuma (14.02.2014)  saat 19.00’da “Xhemajli Berisha” Kültür Evi Salonu’nda Ethno Flamenco topluluğu konser verecek.Ethno Flamenco, 2011 yılında Kosova etnik müziğini ve Flamenko müziğini bir araya getiren Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları  tarafından kuruldu. İlk konserlerini 16 Aralık 2011 yılında Priştine Ulusal Tiyatroda verdiler.  Konserin DVD sini yayınlayan Ertan İliyaz, daha sonra Gjakova, Prizren kentleri olmak üzere,  Makedonya ve Türkiye’de bir...

Read More