W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Prishtina me koncert multietnik

Posted on Aug 14, 2018 in Media

Prishtina me koncert multietnik

Sonte në kryeqytet do të mbretërojnë tingujt e muzikës bashkëkohore ballkanike dhe amerikane,  organizuar nga ‘Ertan Iliyaz & Friends’, të cilët sjellin edicionin e 8-të të këtij koncerti multietnik. Nga ora 20:00 në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë, do të performoj bendi ‘NY Gypsy All Stars’, shoqëruar prej njërave nga orkestrave simfonike më të famshme në Evropë ‘Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’. Zyrtarja për mardhënie me publikun Dardana Goranci Iliyaz, në një prononcim për Radio KFOR-in shpalosi detaje nga koncerti i...

Read More

Nil @ National Theater of Kosovo

Posted on Apr 21, 2018 in Concerts, Events

Nil @ National Theater of Kosovo

Tonight @ National Theater of Kosovo #jazz #ethno #nationaltheater togheteher with @seckeee guitar and "vedo" on drums @nilmusicorg A post shared by Ertan Iliyaz (@ertaniliyaz) on Apr 20, 2018 at 2:01pm PDT  

Read More

NIL Project

Posted on Mar 12, 2018 in Projects

NIL Project

Nil band is combining playful melodies with the use of electric keyboard, guitar, bass guitar, soprano soul and drum instruments plus the incorporation of  jazz, rock and word rhythms. The idea of  band was formed by keyboard player Ertan Iliyaz after started the new album project called NIL, (album soon as possible will be present for audience);  After one year (2016-2017) work together with Senad (young talented guitarist) on songs and band growing ideas; other members of the group were involved  such a beauty soul mezzo soprano Fiona, great bass player Suad and on...

Read More

ETHINICALLY JAZZ PROJECT

Posted on Dec 4, 2015 in Concerts, Events, Multimedia, Projects

ETHINICALLY  JAZZ PROJECT

We are pleased to invite you in concert “Ethnically Jazz The Project” musical project who mixed ethnic music with fusion and balkan rhythms which will be held on 13 December 2015, at 7 pm at at the National Theatre of Kosovo, Prishtina Ethnically Jazz trio made special surprises that are prepared especially for you. The concert is supported by the Ministry of Culture, Youth and Sports, the Municipality of Pristine, Kosovo’s National Theatre, Yunus Emre Institute in Prishtina and Telegrafi.com Besides those they support as well as by private companies: Agolli Hair & Make Up, Red...

Read More

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Posted on Nov 27, 2015 in Media

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Publikuar: 2015-11-27 11:44:15 Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Astrit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi No Name si dhe artisti nga Turqia Tuncay Tuncay (kanun). Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, vazhdon aktivitetet kulturore me një koncert të titulluar: “Ethno Fusion” që do të mbahet më datën 27 nëntor 2015 në ora 17.00 në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë. Në koncert do të performojnë...

Read More