W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Ethno Flamenco Concert for little Nisa

Posted on Nov 22, 2014 in Events

Ethno Flamenco Concert for little Nisa

https://www.facebook.com/events/1547670415448823/ Ethno Flamenco Concert for little Nisa ! Nisa Kahraman would like you to be a part of her story. This story is the story of her life and death. Nisa was diagnosed with a relentless disease as she was 4 months old. It is a very serious blood disease CALLED LANGERHANS CELL HISTIOCYTOSIS MULTI SYSTEM. Currently she is being cured at Sisli Etfal Hastanesi in Istanbul- Turkey and is having chemotherapy, and marrow transplant is the only choice left for her to live. After searching for some time the compatible marrow has been found in Germany. For...

Read More

Unplugged Quartet @ Apartment 196 27/10/2014

Posted on Nov 22, 2014 in Events

Unplugged Quartet @ Apartment 196 27/10/2014

Unplugged Quartet @ Apartment Erza Cerkini – Voice Agron Peni – Guitar Ertan Illyaz – Cajon Adorel Haxhiaj – Cello

Read More

Latino Flute Project – Europa (cover)

Posted on Oct 2, 2014 in Multimedia

Latino Flute Project – Europa (cover)

  7 th edition of international biennial Flute sounds festival @ Hamam Jazz Bar, Prishtina, Kosovo Flauti Latin / Latino Flute Project Visar Mehmeti – Flaut, Agron Peni – Kitar, Xhemil Gjini – Perkusione, Ertan Ilyaz – Cajon set, Fatlind Ferati – bass kitar   Edicioni i 7të i Festivalit Internacional bienal “Tingujt e Flautit”– Prishtinë Kosovë Facebook event Link: https://www.facebook.com/events/1499268170311497/ – See more at:...

Read More

“Muzikë klasike dhe ritëm” në Prishtinë (ALB)

Posted on Aug 15, 2014 in Media

“Muzikë klasike dhe ritëm” në Prishtinë (ALB)

Për herë të parë në Kosovë do të mbahet koncerti me muzikë klasike nga sopranot kosovarë. Koncerti i quajtur “Muzikë klasike dhe ritëm (Orientale dhe Flamenco)”, do të mbahet për herë të parë në vendin tonë, me qëllimin për të promovuar një stil të ri të muzikës klasike në vend. Në këtë ngjarje, do të performojnë emra të njohur të muzikës klasike si Agron Shujaku (piano), Ertan Iliyaz (bateri), Besa Lugiqi (soprano), Arzie Jusufi (violonçel), Xhemil Gjini (perkusion), e të tjerë. Ky koncert do të mbahet me datën 23 dhjetor (e diel) me fillim në ora...

Read More

ETNİK FLAMENKO KONSERİ MEST ETTİ (TR)

Posted on Aug 15, 2014 in Media

ETNİK FLAMENKO KONSERİ MEST ETTİ (TR)

Kosova müzik severleri  Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları tarafından Priştine Ulusal Tiyatro salonunda düzenlenen konser ile unutulmaz dakikalar yaşadılar. Agron Peni ve Astrit Stafai tarafından bestelenmiş eserler flamenco ve etnik bir tarzla icra edildi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği konserde çalınan parçalar uzun uzun alkışlandı. Konserin özel konuk sanatçısı  Mezzo Soprano Lindita Hakaj, Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları eşleğinde söylediği parça ile salonu coşturdu. Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Priştine, Kosova Ulusal Tiyatrosu,...

Read More