W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Cuban Night @ Hamam Jazz Bar Oct 17,2018

Posted on Oct 14, 2018 in Concerts, Events

Cuban Night @ Hamam Jazz Bar Oct 17,2018

Cuban Night Ertan Iliyaz – Electronic piano Xhemil Gjini – Percussion Combining the piano, top of the instrumental work of the uniqe songs, with percussion, whose origin is lost in the mists of time, to associate the social elegance of the first, with the haunting magic of the second, to mix softness and violence, complexity and evidence, merge recital and ritual, here is the ertan iliyaz & xhemil gjini duo , as the intimate relationship they weave between their two instruments. Wednesday  17.10.2018 21:00 Hamam...

Read More

NY YORK GYPSY ALL STARS

Posted on Aug 6, 2018 in Concerts, News

NY YORK GYPSY ALL STARS

Kemi kënaqesin te ju ftojmë ne koncertin NY GYPSY ALL STARS 14 Gusht 2018  ne orën 20:00 do të organizojmë koncertin ne kuadër te Ethnical Sound Project ku qëllimi i projektit është “Bashkëpunimi nga Artistet Kosovar me Ndërkombëtar”. Ku do te mbahet në Sheshin Zahir Pajaziti (në hapsiren anfiteater). Projekti është përkrahur nga : Komuna e Prishtinës , Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kohavision, Trendshped, si dhe sponsor gjeneral Teb Bank.   info rreth bendit :  Ne koncert do te përformojnë artistët...

Read More

Nil @ National Theater of Kosovo

Posted on Apr 21, 2018 in Concerts, Events

Nil @ National Theater of Kosovo

Tonight @ National Theater of Kosovo #jazz #ethno #nationaltheater togheteher with @seckeee guitar and "vedo" on drums @nilmusicorg A post shared by Ertan Iliyaz (@ertaniliyaz) on Apr 20, 2018 at 2:01pm PDT  

Read More

Nil at Hamam JAZZ BAR – Session II

Posted on Nov 30, 2017 in Concerts, Events

Nil at Hamam JAZZ BAR – Session II

event Link: https://www.facebook.com/events/161830567884793/   Pas një ngjarje e jashtëzakonshme për bendin dhe artëdashësit; Bashkëpunimi me Hamam Jazz Bar vazhdojmë te mbajmë pulsin e atyre qe dojnë muziken unike, që formon ndjesi, formon ritëm.  Do të vazhdojmë të dhurojmë energji dhe ndryshime në muzike dhe skenën tonë me një formacion të veçantë muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: – Ertan ILIYAZ (Electric Piano), – Senad Jamini...

Read More

Nil @ Hamam JAZZ BAR

Posted on Nov 18, 2017 in Concerts, Events

Nil @ Hamam JAZZ BAR

Festat e fundvitit sjellin dhuratat dhe gjërat e bukura. Këtë nëntor do të dhurojmë një formacion të veçante muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: – Ertan ILIYAZ (Electric Piano), – Senad Jamini (Guitar), – Suad Jamini (Bass Guitar), – Fiona Shabani (Mezzo Soprano) – Vedat Hasani (Drums) Eventi i titulluar “Nil” do të mbahet me datën 18 Nëntor 2017, në ora 21:00 në “Hamam Jazz Bar” në Prishtinë. “Nil” i...

Read More

Ethno Flamenco in Doha, Qatar

Posted on Mar 20, 2017 in Concerts, Events

Ethno Flamenco in Doha, Qatar

Instrumentistet Agron Peni , Astrit Stafai, Ertan İliyaz te bashkuar si projekt “Ethno Flamenco ” nesermbrema me datën 21.03.2017 do të mbajnè koncert ne Katar në sallen nderkombetare “The Opera House” . Ne ketë koncert i cili do të zgjase perafersisht nje ore do te prezentohen vepra origjinale te instrumentisteve në fjale.   Eng:   Ethno Flamenco in Doha, Qatar 21.03.2017  Project named Ethno Flamenco who mix balkan ethnical music a special albanian music with flamenco rhythms . This formation was create in 2011, with two special...

Read More

Posted on Feb 15, 2017 in Concerts, Events, Multimedia, News

    Ethno Fusion Concert for Anniversary of Independence day in Kosovo Special for Embassy of the Republic of Kosovo in Ankara, Turkey https://www.facebook.com/events/1031847830253610/   — Me rastin e pervjetorit te pavaresise se Kosoves me daten 17.02.17 Projekti muzikore Etno Fusion, i perbere nga instrumentiste te ndryshem si Avni Krasniqi – Trumpet , Betim Krasniqi – Trombone, Astrit Stafai – Oud, Senad Jamini – Electric Guitar, Fiona Shabani – Mezzo Soprano nen udheheqjen e antarit te grupit Ertan Iliyaz – Piano Cajon, do te mbajne...

Read More

ETHINICALLY JAZZ PROJECT

Posted on Dec 4, 2015 in Concerts, Events, Multimedia, Projects

ETHINICALLY  JAZZ PROJECT

We are pleased to invite you in concert “Ethnically Jazz The Project” musical project who mixed ethnic music with fusion and balkan rhythms which will be held on 13 December 2015, at 7 pm at at the National Theatre of Kosovo, Prishtina Ethnically Jazz trio made special surprises that are prepared especially for you. The concert is supported by the Ministry of Culture, Youth and Sports, the Municipality of Pristine, Kosovo’s National Theatre, Yunus Emre Institute in Prishtina and Telegrafi.com Besides those they support as well as by private companies: Agolli Hair & Make Up, Red...

Read More

Ethno Fusion in Gjakova city

Posted on Nov 3, 2015 in Concerts, Events, Multimedia

Ethno Fusion in Gjakova city

We are pleased to invite you in concert “Ethno Fusion” musical project who mixed ethnic music with fusion and electronic rhythms which will be held on 27 November 2015, at 5 pm at the “Prenk Jakova” Music School @ Gjakova city. “Special guest will be Tuncay Tuncay from Turkey with beautiful instrument Qanun” This time it will be on beautiful city of Gjakova / Gjakovë , a town that carries old cultural values and traditions.     The concert is sponsored by  the       Yunus Emre Institute in Pristina, Turkish Airlines, KTV (Kohavision...

Read More

Prishtina Open Air Music Nights 2015

Posted on Oct 7, 2015 in Concerts, Events

Prishtina Open Air Music Nights 2015

                                                      Prishtina Open Air Music Night 2015                      

Read More

Faks – Don Bana cover / Ertan & Erkin Iliyaz cover

Posted on Jul 19, 2014 in Concerts, Multimedia

Faks – Don Bana cover / Ertan & Erkin Iliyaz cover

“Gercek” Kultur Sanat ve Spor Dernegi Konseri Erkin Iliyaz – Vocal , Acoustic guitar Agim Grozda – Clarinet Ertan Iliyaz – Piano Recorded 12/07/2014 @ Red Hall / Pristine Cam by Berkant Curi Video Edited by Ersin Samli www.ertaniliyaz.com release info!

Read More

Concert ETHNO FLAMENCO feat Agron PENI – Jakova Music Video

Posted on Mar 23, 2014 in Concerts, Multimedia

Concert ETHNO FLAMENCO feat Agron PENI – Jakova Music Video

Concert ETHNO FLAMENCO feat Agron PENI – Jakova Music Video Concert ETHNO FLAMENCO feat Agron PENI Filmed February 14, 2014 at Shtepia e Kulturës “Xhemal Berisha” Prizren, Kosovë Program composed by Agron Peni Co – Production Ertan ILIYAZ & Friends Video Production: Radio Televizioni 21 (RTV21) Sound Recorded : Sedat Elshani General Sponsor and Organized by Yunus Emre Enstitute – Prizren Copyright Video dedicade to RTV21 & Ertan...

Read More