Multimedia

Projects, Multimedia, media, foto gallery, video gallery

W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

NEW YORK GYPSY ALL STARS – Butcher’s Air @ Sheshi Zahir Pajaziti , Prishtina

Posted on Dec 4, 2018 in Multimedia

NEW YORK GYPSY ALL STARS – Butcher’s Air @ Sheshi Zahir Pajaziti , Prishtina

Read More

NEW YORK GYPSY ALL STARS – Balkan Bollywood feat Dukagjin Muhaxheri ( Saxophone )

Posted on Nov 18, 2018 in Multimedia

NEW YORK GYPSY ALL STARS – Balkan Bollywood feat Dukagjin Muhaxheri ( Saxophone )

Read More

New YORK GYPSY ALL STARS – Crosswinds feat Visar Kuçi ( Violin )

Posted on Nov 11, 2018 in Multimedia

New YORK GYPSY ALL STARS – Crosswinds feat Visar Kuçi ( Violin )

Read More

Cuban Night | Session II at Hamam Jazz Bar

Posted on Nov 2, 2018 in Events, Multimedia

Cuban Night | Session II at Hamam Jazz Bar

Cuban Night | Session II at Hamam Jazz Bar

Read More

Cuban Night @ Hamam Jazz Bar Oct 17,2018

Posted on Oct 14, 2018 in Concerts, Events

Cuban Night @ Hamam Jazz Bar Oct 17,2018

Cuban Night Ertan Iliyaz – Electronic piano Xhemil Gjini – Percussion Combining the piano, top of the instrumental work of the uniqe songs, with percussion, whose origin is lost in the mists of time, to associate the social elegance of the first, with the haunting magic of the second, to mix softness and violence, complexity and evidence, merge recital and ritual, here is the ertan iliyaz & xhemil gjini duo , as the intimate relationship they weave between their two instruments. Wednesday  17.10.2018 21:00 Hamam...

Read More

NY YORK GYPSY ALL STARS

Posted on Aug 6, 2018 in Concerts, News

NY YORK GYPSY ALL STARS

Kemi kënaqesin te ju ftojmë ne koncertin NY GYPSY ALL STARS 14 Gusht 2018  ne orën 20:00 do të organizojmë koncertin ne kuadër te Ethnical Sound Project ku qëllimi i projektit është “Bashkëpunimi nga Artistet Kosovar me Ndërkombëtar”. Ku do te mbahet në Sheshin Zahir Pajaziti (në hapsiren anfiteater). Projekti është përkrahur nga : Komuna e Prishtinës , Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kohavision, Trendshped, si dhe sponsor gjeneral Teb Bank.   info rreth bendit :  Ne koncert do te përformojnë artistët...

Read More

Nil @ National Theater of Kosovo

Posted on Apr 21, 2018 in Concerts, Events

Nil @ National Theater of Kosovo

Tonight @ National Theater of Kosovo #jazz #ethno #nationaltheater togheteher with @seckeee guitar and "vedo" on drums @nilmusicorg A post shared by Ertan Iliyaz (@ertaniliyaz) on Apr 20, 2018 at 2:01pm PDT  

Read More

Happy Independence Day of the Republic of Kosovo

Posted on Feb 17, 2018 in Multimedia

Happy Independence Day of the Republic of Kosovo

Happy Independence Day of the Republic of Kosovo #kosova10

Read More

New Band Project – NIL

Posted on Feb 12, 2018 in Multimedia, News

New Band Project – NIL

Nil band is combining playful melodies with the use of electric keyboard, guitar, bass guitar, soprano soul and drum instruments plus the incorporation of  jazz, rock and word rhythms. The idea of  band was formed by keyboard player Ertan Iliyaz after started the new album project called NIL, (album soon as possible will be present for audience);  After one year (2016-2017) work together with Senad (young talented guitarist) on songs and band growing ideas; other members of the group were involved  such a beauty soul mezzo soprano Fiona, great bass player Suad and on...

Read More

NIL @ Rockuzine | 22.2.2018

Posted on Feb 12, 2018 in Events, Multimedia

NIL @ Rockuzine | 22.2.2018

https://www.facebook.com/nilmusic.org/   Posted by Rockuzinë on Sonntag, 7. Januar 2018   Pas disa ngjarjeve te jashtëzakonshme për bendin dhe artëdashësit, vazhdojmë te mbajmë pulsin e atyre qe dojnë muziken unike, muzikë që formon ndjesi, formon ritëm…  Do të vazhdojmë të dhurojmë energji dhe ndryshime në muzike dhe skenën tonë me një formacion të veçantë muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: Ertan Iliyaz – Electric...

Read More

NIL @ Rockuzine | 11.1.2018

Posted on Jan 11, 2018 in Events, Multimedia

NIL @ Rockuzine | 11.1.2018

https://www.facebook.com/nilmusic.org/   Posted by Rockuzinë on Sonntag, 7. Januar 2018   Pas disa ngjarjeve te jashtëzakonshme për bendin dhe artëdashësit, vazhdojmë te mbajmë pulsin e atyre qe dojnë muziken unike, muzikë që formon ndjesi, formon ritëm…  Do të vazhdojmë të dhurojmë energji dhe ndryshime në muzike dhe skenën tonë me një formacion të veçantë muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: Ertan Iliyaz – Electric...

Read More

Nil at Hamam JAZZ BAR – Session II

Posted on Nov 30, 2017 in Concerts, Events

Nil at Hamam JAZZ BAR – Session II

event Link: https://www.facebook.com/events/161830567884793/   Pas një ngjarje e jashtëzakonshme për bendin dhe artëdashësit; Bashkëpunimi me Hamam Jazz Bar vazhdojmë te mbajmë pulsin e atyre qe dojnë muziken unike, që formon ndjesi, formon ritëm.  Do të vazhdojmë të dhurojmë energji dhe ndryshime në muzike dhe skenën tonë me një formacion të veçantë muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: – Ertan ILIYAZ (Electric Piano), – Senad Jamini...

Read More

Nil @ Hamam JAZZ BAR

Posted on Nov 18, 2017 in Concerts, Events

Nil @ Hamam JAZZ BAR

Festat e fundvitit sjellin dhuratat dhe gjërat e bukura. Këtë nëntor do të dhurojmë një formacion të veçante muzikor me emrin “NIL” . Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërtetojnë: – Ertan ILIYAZ (Electric Piano), – Senad Jamini (Guitar), – Suad Jamini (Bass Guitar), – Fiona Shabani (Mezzo Soprano) – Vedat Hasani (Drums) Eventi i titulluar “Nil” do të mbahet me datën 18 Nëntor 2017, në ora 21:00 në “Hamam Jazz Bar” në Prishtinë. “Nil” i...

Read More

New Album of Ertan ILIYAZ Coming Soon

Posted on Jul 12, 2017 in Multimedia, News

New Album of Ertan ILIYAZ Coming Soon

  New Album coming Soon ! Working on new album; #album #newalbum #prıshtina #nil #senadjamini #jazzkosova #lovemusic #guitar #sameragollli @senadj @timvist @samer.agolli A post shared by Ertan Iliyaz (@ertaniliyaz) on Feb 21, 2017 at 10:49am PST Coming soon #jazz #ethnicjazz #love #lovemusic #ethnicjazzmusic #new #newalbum #balkan #balkanmusic #sound #tanbur #yaylıtanbur #kosovo #kosova #music #wordmusic #word @samer.agolli Yaylı Tambur by Aluş Nuş A post shared by Ertan Iliyaz (@ertaniliyaz) on Apr 17, 2017 at 8:13am PDT   #newalbum #new #ertaniliyaz #s

Read More

Turkish Jazz Week #6 Edition

Posted on Apr 25, 2017 in Multimedia, News

Turkish Jazz Week #6 Edition

3 DAY 2 City’s… #turkishjazzweek Turkish Jazz Week #6 | 2017 _______________________ DATES: – 23 May 2017: Senay Lambaoglu  , Prishtina, Swiss Diamond Hotel – 24 May 2017: Authentic Anatolian Project , Prizren, “Xhemail Berisha” cultural House – 25 May 2017: Merih Aşkın – Terennüm, Prishtina , New Amphitheater of University of Pristina Central Library Making Of Turkish Jazz Week, the jazz feast which is organized by the Yunus Emre Enstütüsü in Prishtina. Follow us on… Facebook Page: https://facebook.com/turkishjazzweek Twitter...

Read More

Ethno Flamenco in Doha, Qatar

Posted on Mar 20, 2017 in Concerts, Events

Ethno Flamenco in Doha, Qatar

Instrumentistet Agron Peni , Astrit Stafai, Ertan İliyaz te bashkuar si projekt “Ethno Flamenco ” nesermbrema me datën 21.03.2017 do të mbajnè koncert ne Katar në sallen nderkombetare “The Opera House” . Ne ketë koncert i cili do të zgjase perafersisht nje ore do te prezentohen vepra origjinale te instrumentisteve në fjale.   Eng:   Ethno Flamenco in Doha, Qatar 21.03.2017  Project named Ethno Flamenco who mix balkan ethnical music a special albanian music with flamenco rhythms . This formation was create in 2011, with two special...

Read More

Posted on Feb 15, 2017 in Concerts, Events, Multimedia, News

    Ethno Fusion Concert for Anniversary of Independence day in Kosovo Special for Embassy of the Republic of Kosovo in Ankara, Turkey https://www.facebook.com/events/1031847830253610/   — Me rastin e pervjetorit te pavaresise se Kosoves me daten 17.02.17 Projekti muzikore Etno Fusion, i perbere nga instrumentiste te ndryshem si Avni Krasniqi – Trumpet , Betim Krasniqi – Trombone, Astrit Stafai – Oud, Senad Jamini – Electric Guitar, Fiona Shabani – Mezzo Soprano nen udheheqjen e antarit te grupit Ertan Iliyaz – Piano Cajon, do te mbajne...

Read More

New Video from album of “Mirage”

Posted on Jun 26, 2016 in Multimedia, News, Video

New Video from album of “Mirage”

  Enver Muhamedi – Contrabass Ertan Ilyaz – Cajon & Piano Xhemil Gjini – Percussion & Timballe Visar Mehmeti – Flute MIRAGE is the album on which guitarist Agron Peni with his group Latino Band masterfully blends flamenco with Latin and Balkan music, getting a unique ethnic style. As a guitar virtuoso who is, Agron is able to mix classic and flamenco with a stunning technique and quality, and it also operates quite naturally in electronic surprising us with Chill Out and House productions. Agron is a guitar teacher at the Music High School in Gjakova...

Read More

New Video from MIRAGE album

Posted on Jun 11, 2016 in Media, Multimedia, News

New Video from MIRAGE album

NEW VIDEO MIRAGE is the album on which guitarist #AgronPeni with his group Latino Band masterfully blends #flamenco with #Latin and #Balkan music, getting a unique ethnic style. Enjoy ” #MIRAGE “, the new album of the magnificent guitarist Agron Peni with his band:   Enver Muhamedi – Contrabass Ertan Iliyaz – Cajon Xhemil Gjini – Percussion Visar Mehmeti – Flute  Adorel Haxhiaj –...

Read More

Turkish Jazz Week 5th Edition

Posted on Apr 23, 2016 in Multimedia, News

Turkish Jazz Week 5th Edition

Dear Turkish Jazz Week (TJW) Community,   We deeply appreciate everybody’s participation to the (International) TJW Jazz festival, it was a very great event and we hope everybody enjoyed it, we received a lot of opinions and ideals about the festival, we will try our best to integrate all of them to improve for the event next year. Thank you again to all the musicians and music lovers. We also thank the amazing teams that participated in the music scane ( Mercan Dede, Aydın Esen Trio,Eren Coşkuner Quarted, Baki DuyarlarKemenjazz Project, New York Gypsy All-Stars) the organizers (...

Read More