W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

“NY Gypsy All Stars” me muzikë për mesazhe paqeje e diversiteti

Posted on Aug 16, 2018 in Media

“NY Gypsy All Stars” me muzikë për mesazhe paqeje e diversiteti

Prishtinë, 16 gusht − Reflektorët e dominuar nga nuancat e së kaltrës i japin ngjyrë hapësirës përreth amfiteatrit të përmasave të vogla në kryeqytet dhe kalimtarët ndalojnë para skenës. Një orë më vonë sesa paralajmërimi, anëtarët e një bendi mysafir ngjiten në skenën e ngritur për ta në sheshin “Zahir Pajaziti”. “Kjo është hera e dytë që vijmë në Prishtinë”, është prezantimi që klarenisti Ismail Lumanovski ia bën bendit. Të parën herë, “NY Gipsy All Stars” kanë performuar para audiencës kosovare në prillin e vitit 2016, në kuadër...

Read More

Zëvendës Ministrja znj.Burbuqe Bakija-Deva takon anëtarët e bendit New York Gipsy All Stars

Posted on Aug 15, 2018 in Media

Zëvendës Ministrja znj.Burbuqe Bakija-Deva takon anëtarët e bendit New York Gipsy All Stars

15.08.2018 Kënaqësi të prisja sot antarët e bendit New York Gipsy All Stars. Ky grup cili përbëhët nga 5 anëtar të nacionaliteve të ndryshme të cilët vijnë nga SHBA.Me performancat e tyre elektrizuese kanë arritur të gërshetojnë muzikën ballkanike (Muzikën Bashkëkohore Ballkanike-Gypsy-Jazz-Funk-Electronica), me atë amerikane, dhe shqiptare. Pas koncerteve të shumta ata erdhën në Kosovë. Shkak për këtë vizitë ishte koncerti i mbrëmshëm në sheshin “Zahir Pajaziti”. Ku publiku ishte dëshmitar i asaj qe bendi arrin të bëjë në skenë. Performancat u...

Read More

Prishtina me koncert multietnik

Posted on Aug 14, 2018 in Media

Prishtina me koncert multietnik

Sonte në kryeqytet do të mbretërojnë tingujt e muzikës bashkëkohore ballkanike dhe amerikane,  organizuar nga ‘Ertan Iliyaz & Friends’, të cilët sjellin edicionin e 8-të të këtij koncerti multietnik. Nga ora 20:00 në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë, do të performoj bendi ‘NY Gypsy All Stars’, shoqëruar prej njërave nga orkestrave simfonike më të famshme në Evropë ‘Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’. Zyrtarja për mardhënie me publikun Dardana Goranci Iliyaz, në një prononcim për Radio KFOR-in shpalosi detaje nga koncerti i...

Read More

New Video from MIRAGE album

Posted on Jun 11, 2016 in Media, Multimedia, News

New Video from MIRAGE album

NEW VIDEO MIRAGE is the album on which guitarist #AgronPeni with his group Latino Band masterfully blends #flamenco with #Latin and #Balkan music, getting a unique ethnic style. Enjoy ” #MIRAGE “, the new album of the magnificent guitarist Agron Peni with his band:   Enver Muhamedi – Contrabass Ertan Iliyaz – Cajon Xhemil Gjini – Percussion Visar Mehmeti – Flute  Adorel Haxhiaj –...

Read More

ETNİK CAZ KONSERİ SEYİRCİDEN TAM NOT ALDI

Posted on Dec 17, 2015 in Media

ETNİK CAZ KONSERİ SEYİRCİDEN TAM NOT ALDI

Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları Priştine’de düzenlenen konserde Caz ve etnik müziği biraraya getirerek dinleyicilere müzik ziyafeti yaşattılar. Piyanoda Ertan Iliyaz, Bass Gitarda Fatlind Ferati, Ardian Bakalli, Etnik Caz konseriyle Priştineli müzik severlerin karşısına çıktı. Priştine’deki Ulusal Tiyatro’da düzenlenen konserin konuk sanatçısı ise Flüt sanatçısı Visar Mehemeti’ydi. Priştineli müzik severlerin ilgi gösterdiği konserde, “Love me”, “Pranvera”, Nikrit Sieto isimli parçalar icra edildi. Konserin son parçası ise, 2016 yılı ...

Read More

“Ethnically jazz” me ngjyrat unike të muzikës unike

Posted on Dec 17, 2015 in Media

“Ethnically jazz” me ngjyrat unike të muzikës unike

Prishtinë, 15 dhjetor – Kur fiken dritat, në sallën e Teatrit Kombëtar të Kosovës dëgjohet vetëm bas – kitara. Fokusohet Fatlind Ferati. Më pas në skenë ngjitet bateristi Ardian Bakalli derisa ndriçohet edhe ana e djathtë e skenës. Një tjetër projektor ndizet kur trios u bashkohen edhe kitaristi Driton Bejtullahu dhe saksofonisti Gazmend Muhaxheri, shkruan sot “Koha Ditore”. Ambienti zdritet në tërësi derisa shihet edhe pianoja e sinti, pranë të cilave ulet Ertan Iliyaz. Kjo pesëshe të dielën mbrëma hapi koncertin “Ethnically jazz” me melodinë që...

Read More

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar

Posted on Dec 11, 2015 in Media

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar

http://gazetablic.com/me-13-dhjetor-muzike-jazz-ne-teatrin-kombetar/ Muzika jazz do të jetë prezente në Teatrin Kombëtarë në Prishtinë më 13 dhjetor, përmes treshes Ertan Iliyazit (Piano), Fatlind Feratit (Bass) dhe Ardian Bakallit (Drums). Koncerti “Ethnically Jazz Trio” të dielën sjell muzikë jazz në Teatrin Kombëtar në Prishtinë nga ora 19:00. Ky koncert është organizuar nga Ertan Iliyaz dhe Friends VII, ndërsa është përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndërsa sponsor media është Kohavisioni.    

Read More

ERTAN İLİYAZ’DAN ETNİK CAZ KONSERİ

Posted on Dec 7, 2015 in Media

ERTAN İLİYAZ’DAN ETNİK CAZ KONSERİ

Ertan Iliyaz (Piano), Fatlind Ferati (Bass gitar), Ardian Bakalli, Etnik Caz konseriyle Priştineli müzik severlerin karşısına çıkacak. Etnik ve caz müzik esintilerinin yer alacağı konser 13 Aralik 2015 Pazar günü saat 19:00 ‘da Pristine Ulusal Tiyatro salonunda gerçekleşecek. Ertan İliyaz tarafından  yedincisi düzenlenen konserin amacının, sanata değer vermek ve halka yıl sonunda güzel bir konser yaşatmak olduğu belirtildi. Her yıl olduğu gibi değişik tarzlarda projelere imza atan müzisyenler , bu sefer caz standardında ve osmanlı müziğinin harmanalndığı...

Read More

Pas koncertit në Gjakovë, Ertan ILIYAZ dhe Friends VII tani edhe në Prishtinë

Posted on Dec 7, 2015 in Media

Pas koncertit në Gjakovë, Ertan ILIYAZ dhe Friends VII tani edhe në Prishtinë

Mbas koncertit ETHNO FUSION dhe suksesin që e realizoi në Gjakovë Ertan ILIYAZ dhe Friends VII, nuk ndalen me kaq. Projekti i rradhës është “ETHINICALLY JAZZ”. Muzika JAZZ është një lloj i të menduarit që ne e mbajmë dhe shndërrohet në melodi. Muzika është shumë shpirtërore, ajo ka fuqinë për t’i tubuar njerëzit bashkë. Këtë e vërteton më së miri tingujt e Ertan ILIYAZ (Piano), Fatlind Ferati (BASS), si dhe Ardian Bakalli (Bateri). Trio Project “ETHNICALLY JAZZ ” ju fton të gjithëve tek muzika, tek stenografia e emocionit. Koncerti...

Read More

Trio Project “Ethnichally Jazz”, të dielën në Prishtinë

Posted on Dec 7, 2015 in Media

Trio Project “Ethnichally Jazz”, të dielën në Prishtinë

Publikuar: 2015-12-07 12:50:33 E gjithë ideja e këtij organizimi është prezantimi i artit, kulturës dhe sidomos talentit Trio Project “Ethnichally Jazz”, është koncerti i radhës që do të vijë  nga Ertan Iliyaz-piano, Fatlind Ferati-bass si dhe Ardian Bakallo-drums, koncert ky i cili do të mbahet në Teatrin Kombëtar të Kosovës me datën 13 dhjetor në orën 19:00. Ky koncert vjen menjëherë pas atij i cili u mbajt në Gjakovë “Ethno Fusion”.  E gjithë ideja e këtij organizimi është prezantimi i artit, kulturës dhe sidomos talentit . ky koncert është...

Read More

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar

Posted on Dec 7, 2015 in Media

Më 13 dhjetor muzikë jazz në Teatrin Kombëtar

7 Dhjetor 2015 – 13:16 Muzika jazz do të jetë prezente në Teatrin Kombëtarë në Prishtinë më 13 dhjetor, përmes treshes Ertan Iliyazit (Piano), Fatlind Feratit (Bass) dhe Ardian Bakallit (Drums). Koncerti “Ethnically Jazz Trio” të dielën sjell muzikë jazz në Teatrin Kombëtarë nga ora 19:00, transmeton Koha.net. Ky koncert është organizuar nga Ertan Iliyaz dhe Friends VII, ndërsa është përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndërsa sponsor media është Kohavisioni.  

Read More

Lajme Koncert Ethno Fusion në Gjakovë – TV SYRI

Posted on Dec 3, 2015 in Media

Lajme Koncert Ethno Fusion në Gjakovë – TV SYRI

Read More

Yakovalılar “Ethno Fusion” Tarzı Konserde Kanun ve Ud’u Çok Sevdi

Posted on Nov 27, 2015 in Media

Yakovalılar “Ethno Fusion” Tarzı Konserde Kanun ve Ud’u Çok Sevdi

Yakovalılar “Ethno Fusion” Tarzı Konserde Kanun ve Ud’u Çok Sevdi Yunus Emre Enstitüsü Kosava’daki faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediyor. Sergilerle, konserlerle, kültür sanatın diğer alanlarıyla ilgili faaliyetler Kosovalılardan yana büyük beğeni topluyor. Yine Yunus Emre Enstitüsü katkılarıyla Yakova’nın “Prenk Yakova” Müzik Okulu salonunda düzenlenen “Ethno Fusion” tarzı konser izleyicilerden yana büyük ilgi gördü. Akustik ve elektronik versiyonla değişik tarzda Piyano’da Ertan İliyaz, Bas’ta Fatlind Ferati, Davul’da Adrian...

Read More

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Posted on Nov 27, 2015 in Media

Sot, në Gjakovë koncert nga Qendra Kulturore Yunus Emre

Publikuar: 2015-11-27 11:44:15 Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Astrit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi No Name si dhe artisti nga Turqia Tuncay Tuncay (kanun). Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, vazhdon aktivitetet kulturore me një koncert të titulluar: “Ethno Fusion” që do të mbahet më datën 27 nëntor 2015 në ora 17.00 në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë. Në koncert do të performojnë...

Read More

“Ethno Fusion” që do të mbahet më datën 27 nëntor 2015

Posted on Nov 24, 2015 in Media

“Ethno Fusion” që do të mbahet më datën 27 nëntor 2015

http://www.telegrafi.com/magazina/qendra-kulturore-turke-koncert-ne-gjakove-foto-18-1689.html Qendra Kulturore Turke në Prishtinë, Yunus Emre Enstitusu, vazhdon aktivitetet kulturore me një koncert të titulluar: “Ethno Fusion” që do të mbahet më datën 27 nëntor 2015 në ora 17:00 në shkollën e muzikës “Prenk Jakova’ në Gjakovë. Në koncert do të performojnë artistët kosovarë: Ertan Ilyaz (piano dhe kaon set), Avni Krasniqi (trumbetë), Betim Krasniqi (trombon), Visar Mehmeti (flaut), Asrtit Stafaj (ud), Ardian Bakalli (bateri), grupi “No Name” si dhe artisti nga...

Read More

Nisi Prishtina Open Air Music Nights (AL)

Posted on Oct 9, 2015 in Media

Nisi Prishtina Open Air Music Nights (AL)

http://kultplus.com/?id=6&l=10788 Këshilltari artistik i këtij evenimenti, Dardan Selimaj për KultPlus tregoi që qëllimi i këtij organizimi është që njerëzi të vijnë e të dëgjojnë muzikën e prezantuar, sidomos për ata që nuk frekuentojnë ambientet e mbyllura kur prezantohen koncerte të tilla Suzana Berisha Drita me ngjyrë vjollcë, e të kuqe të ndezur, krijonin një atmosferë ngrohtësie për të sfiduar të ftohtit e mbrëmjes së të premtes. Ndonëse sheshi “Skënderbeu”, nuk është mësuar të ketë ritëm dhe atmosferë të tillë, e tërë kjo në...

Read More

Zgjerohet festivali Turk i muzikës jazz (AL)

Posted on Apr 14, 2015 in Media

Zgjerohet festivali Turk i muzikës jazz (AL)

    Prishtinë, 14 prill – Edicioni i katërt i festivalit të muzikës jazz “Turkish Jazz Week”, vjen me dy koncerte më shumë se sa vitin e kaluar. Gjatë pesë netëve, në skenë do të ngjiten muzikantë të ndryshëm të njohur në skenën e jazzit në Turqi dhe më gjerë. Festivali nis sonte (e martë) me koncertin e treshes “Televin”, që do të sjellë muzikë tradicionale të gërshetuar me rock, blues dhe jazz bashkëkohor. Ky koncert do të mbahet në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Natën e dytë, festivali do të zhvendoset në Prizren. Trioja...

Read More

DÖRDÜNCÜ TÜRK CAZ HAFTASI: 5 GÜN 3 KENT

Posted on Apr 9, 2015 in Media

DÖRDÜNCÜ TÜRK CAZ HAFTASI: 5 GÜN 3 KENT

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Türk Caz Haftası yine çok konuşulacak. Bu yıl 14-18 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Türk Caz Haftası kapsamında Priştine yanı sıra Prizren ve Yakova’da da konserler verilecek. Priştine Ulusal Tiyatro’da 14 Nisan Salı günü saat 20:00’de yapılacak açılışta TELVİN sahne alacak. Türk Caz Haftası’nın Genel Koordinatörlüğünü üstlenen Ertan İliyaz, Kosovalıların sabırsızlıkla beklediği bu müzik şölenin detaylarını Kosovaport’a...

Read More

SOT – KONCERTI “ETHNO FUSION”, 07.11.14

Posted on Dec 3, 2014 in Media

SOT – KONCERTI “ETHNO FUSION”, 07.11.14

SOT – KONCERTI “ETHNO FUSION”, 07.11.14  

Read More

ETHNO FLAMENCO NİSA BEBEK İÇİN ÇALDI (Tr)

Posted on Nov 22, 2014 in Media

ETHNO FLAMENCO NİSA BEBEK İÇİN ÇALDI (Tr)

http://www.kosovaport.com/ethno-flamenco-nisa-bebek-icin-caldi/ Daha dört aylıkken amansız bir hastalığa yakalanan ve uzun zamandır tedavi gören Nisa Kahraman için yardım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Çok ciddi bir kan hastalığı ile mücadele eden (LANGERHANS CELL HISTIOCYTOSIS MULTI SYSTEM) Nisa bebek için bulunan uygun ilik ardından gerekli paranın toplanması için tüm Kosova’da başlatılan yardım kampanyasına Ethno Flamenko müzik grubu da bir konserle destek verdi. Ertan İliyaz ve müzisyen arkadaşları Hamam Jazz Bar’da Nisa için çaldı. Kosovalı...

Read More